Oczyszczanie pędzli krok po kroku

Oczyszczanie pędzli krok po kroku

Pędzle są niezbędne do wykonania pięknego makijażu. Jednak po każdej aplikacji kosmetyków, pędzle pokryte są warstwą brudu, łoju i bakterii ze skóry, a także pozostałością produktów kosmetycznych. Korzystanie z niemytych pędzli skutkuje najczęściej występowaniem podrażnień, uczuleń i wysypem brzydkich krostek. Dowiedz się, jak  należy myć pędzle do makijażu.

Regularne czyszczenie pędzli do makijażu pozwoli uchronić skórę przed pojawieniem się reakcji alergicznych, brzydkich krostek i pryszczy.

Dlaczego należy czyścić pędzle? 

Przede wszystkim ze względów higienicznych. Używane codziennie mają stały kontakt z wydzielanym przez skórę sebum oraz bakteriami znajdującymi się na powierzchni twarzy. Po każdym użyciu warstwa sebum, martwego naskórka, kurzu oraz innych zanieczyszczeń osadza się na pędzlu, a dla bakterii, które lubią ciepło i wilgoć jest to idealne środowisko do rozwoju.

Drugim powodem, dla którego warto czyścić pędzle jest różnorodność kolorów kosmetyków, których używamy do makijażu. Pozostałe po poprzednich makijażach drobinki cienia do powiek, różu czy rozświetlacza  mogą zmienić kolor aktualnie używanego kosmetyku.

Jak często czyścić pędzle do makijażu?

Częstotliwość mycia zależna jest od przeznaczenia pędzla. W przypadku tych, którymi nakładamy produkty mokre, czyli korektor, podkład czy kem BB , konieczne jest codzienne mycie. W pozostałościach tego typu tłustych produktów najszybciej rozwijają się bakterie, a ponadto po jednym użyciu fluid czy korektor zasycha, sklejając włosie i uniemożliwiając ponowną aplikację tym samym pędzlem. Dotyczy to również gąbeczek do fluidu oraz mniejszych pędzelków, którymi nakładasz eyeliner  w żelu czy cienie do powiek w kremie. Pędzle, których używasz do nakładania produktów sypkich, czyli pudrów, bronzerów czy cieni możesz czyścić rzadziej, jednak nie mniej niż 3-4 razy w miesiącu.

Czym czyścić pędzle do makijażu?

Najbardziej popularną metodą oczyszczania pędzli jest mycie przy pomocy   szarego mydła.  Detergenty zawarte w takim mydle są wystarczające, aby usunąć wszystkie bakterie, a zarazem na tyle delikatne, że sprawdzą się zarówno przy naturalnym jak i syntetycznym włosiu. Jeśli zależy ci na jeszcze łagodniejszym myciu możesz skorzystać z szamponu dla niemowląt.